LIGA ZADANIOWA HISTORIA

W LIDZE ZADANIOWEJ MOGĄ BRAĆ UDZIAŁ WSZYSCY CHĘTNI UCZNIOWIE KLAS IV, V, VI.

PODPISANE PRACE ( ODPOWIEDZI) NALEŻY SKŁADAĆ DO NAUCZYCIELA HISTORII DO 21 GRUDNIA 2015 .

POLSCY BOHATEROWIE DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ

INFORMACJE DOTYCZĄCE ZADAŃ ZNAJDUJĄ SIĘ RÓWNIEŻ NA STRONIE INTERNETOWJ SZKOŁY!

PREZENTUJEMY KRÓTKĄ CHARAKTERYSTYKĘ BOHATERÓW DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ.

NALEŻY PODAĆ IMIĘ I NAZWISKO POSTACI.

UCZNIOWIE, KTÓRZY POPRAWNIE ODPOWIEDZĄ NA WSZYSTKIE PYTANIA, OTRZYMAJĄ SZÓSTKĘ( Z AKTYWNOŚCI) !!!

1. O KOGO CHODZI? (1913−1993) Skoczek narciarski, czterokrotny olimpijczyk, wielokrotny mistrz Polski. Po wybuchu drugiej wojny światowej wstąpił do ZWZ/AK, został kurierem tatrzańskim. Schwytany przez gestapo, uciekł z więzienia przy ul Montelupich w Krakowie, później ukrywał się na Węgrzech. Do Polski wrócił w 1945 roku. Odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi..

2. KIM BYŁ? (1901−1948) Walczył w wojnie obronnej, w konspiracji od października 1939 roku. Współorganizator Tajnej Armii Polskiej, która scaliła się z ZWZ. Rozmyślnie dał się załapać Niemcom i trafił do Auschwitz. Zorganizował tam konspirację obozową. W kwietniu 1943 roku uciekł z obozu. Później służył w Kedywie, brał udział w Powstaniu Warszawskim, był emisariuszem organizacji „NIE”. Zamordowany przez komunistów.

3.JAK SIĘ NAZYWAŁ? (1915−2004) As myśliwski, któremu zaliczono najwięcej zestrzeleń spośród polskich pilotów – 18 wrogich samolotów. Wychowanek dęblińskiej Szkoły Orląt, rozpoczął szlak bojowy na polskim niebie we wrześniu 1939 roku. Walczył w bitwie o Anglię. Latał też nad Sycylią i Normandią.