W SZKOLE NUMER 5 BEZPIECZEŃSTWO NA 5

Ferie zimowe to specjalny czas dla uczniów, aby mogli po półrocznej ciężkiej szkolnej pracy bawić się do woli i realizować swoje zainteresowania, na które w okresie nauki często brakuje im czasu.Na nas – dorosłych spoczywa ciężar odpowiedzialności za to, by powierzone nam Pociechy spędziły ten czas zdrowo i bezpiecznie.Przynaglone tą troską naszą szkołę - Publiczną Szkołę Podstawową nr 5 – 1 lutego odwiedziły Panie: Renata Tomczyk oraz Elżbieta Bujak – pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Brzegu, reprezentujące Sekcję Higieny Dzieci i Młodzieży oraz Sekcję Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej.W spotkaniu uczestniczyło 128 uczniów z klas I – III.

Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na łyżwach oraz inne zimowe szaleństwa mogą sprawiać wiele radości i wzmocnić kondycję fizyczną. Jednak podstawą dobrej zabawy, jak zawsze, musi być rozsądek i ostrożność. Panie przypomniały więc dzieciom zasady, których należy przestrzegać, aby ferie były udane i bezpieczne - wskazały odpowiednie miejsca przeznaczone na zabawy zimowe, omówiły właściwy sposób doboru ubrania na zimową aktywność na stoku i na lodowisku, podczas spacerów i bitwy na śnieżki. Panie uczuliły dzieci, aby nie urządzały ślizgawek na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana przez nie nawierzchnia stanowi ryzyko złamania kończyn dla innych osób. Zabawy śnieżkami są ogromną frajdą, ale gdy śnieżki są zrobione z ubitego śniegu lubz twardymi elementami – lodem, kamieniem – w środku, mogą doprowadzić do obrażeń ciała. O tym również Panie rozmawiały z uczniami.

Lodowisko, kulig, górka to słowa często przywoływane na spotkaniu.

Paniom bardzo dziękujemy za obecność, troskę, zaangażowanie oraz za ciekawą prelekcję ubogaconą prezentacją.

Najmłodsi spośród społeczności uczniowskiej PSP nr 5 wyszli ze spotkania z przekonaniem, że tylko umiar, rozwaga i ostrożność pozwolą cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

uczniowie klas I – III

Magdalena Ignasiak