Ach, co to był za dzień!

Dzień Kariery w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Brzegu

Brzeski system doradztwa edukacyjno-zawodowego od przedszkola do gimnazjum” to innowacja realizowana na terenie całego Brzegu. Jej autorzy wzięli pod uwagę fakt, że przedsiębiorczość to kluczowa kompetencja w procesie uczenia się przez całe życie i warto nad nią świadomie pracować już od najniższych poziomów edukacji.

Jednym z elementów projektu jest organizacja tak zwanego Dnia Kariery, kiedy to uczniowie, uczestnicząc w różnorodnych zajęciach, doskonalą m.in. umiejętność dobrego gospodarowania, rozwijają talenty, odkrywają swoje mocne strony, rozwijają kreatywne myślenie, uczą się pracy zespołowej.

30 stycznia 2017 r. o godz.9.00 w sali gimnastycznej spotkali się wszyscy uczniowie klas piątych i szóstych. Po oficjalnym powitaniu został odczytany list pani dyrektor Beaty Kulbaki:

Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy. Choć do pracy zawodowej macie jeszcze dużo czasu, to jednak już dzisiaj warto myśleć o swojej przyszłości.

Z pewnością znacie przykłady wielu osób, które swoją rzetelna pracą, talentem, pomysłowością osiągnęły sukcesy, o których mówi cała Polska, a nawet cały świat.

W jaki sposób doszli do sukcesu?

Z pewnością poznali swoje mocne strony, umiejętności, uzdolnienia, talenty. I rozwijali je, by stały się ich najważniejszymi atrybutami. A rozwijać to znaczy stale nad sobą pracować, poszukiwać nowych rozwiązań, poznawać nowe technologie, zdobywać wiedzę o nowościach.(…)

Dzisiaj stawiacie pierwszy świadomy krok na drodze do sukcesu. Postarajcie się wykorzystać przygotowane dla Was zajęcia, by dowiedzieć się, jakle cechy warto w sobie rozwijać. Życzę powodzenia!”

Po oficjalnym powitaniu uczniowie udali się do różnych sal na zajęcia, które w niezwykle ciekawej formie przybliżyły im pojęcie „przedsiębiorczości”. Dowiedzieli się jakie cechy, umiejętności i aktywności charakteryzują człowieka przedsiębiorczego, wykonywali zadania w zespołach, a indywidualnie rozwiązywali ankietę, której wyniki uświadomiły im, w jakim miejscu pracy nad swoim charakterem są obecnie.

Druga część Dnia Kariery to konkurs przygotowany dla starszych kolegów przez klasy najmłodsze. Były to krótkie inscenizacje, na podstawie których należało odgadnąć dziesięć różnych zawodów. Po rozstrzygnięciu konkursu, który wcale nie okazał się taki łatwy, uczestnicy projektu udali się do gabinetów na przerwę, podczas której odpoczywali i spożywali drugie śniadanie.

Trzecia, najbardziej twórcza część projektu, to warsztaty rękodzieła. Uczniowie wcześniej, zgodnie ze swoimi predyspozycjami i zainteresowaniami, zapisywali się na zajęcia, podczas których wykonywali biżuterię, ramki, malowali na szkle lub tworzyli obraz z materiałów.