Super Niania w „Piątce”

Miniony tydzień obfitował w wydarzenia związane z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Naszą szkołę odwiedził niecodzienny gość – pani psycholog Dorota Zawadzka, którą dzieci doskonale znają z ekranu telewizora jako SUPER NIANIĘ. Uczniowie klas 1 – 3 od razu nawiązali świetny kontakt z panią Dorotą. Dowiedzieli się, czym się zajmuje i na czym polega jej praca doradcy Rzecznika Praw Dziecka, jak wyglądał casting do programu „Super niania”. Znajomość praw dziecka, jaką wykazali się nasi uczniowie, mile zaskoczyła panią psycholog. Dzieci najbardziej intrygowało ich prawo do odpoczynku i zabawy. Tutaj pani Zawadzka zwróciła uwagę na to, że dzieci muszą również pamiętać o swoich obowiązkach. Zuzia dociekała, czy rodzice mogą przeglądać zawartość jej telefonu? Pani psycholog odpowiedziała, że owszem, dzieci mają pełne prawo do prywatności i swoich tajemnic. Powinny jednak pamiętać, że rodzice są zawsze po ich stronie i warto dzielić się z nimi swoimi sekretami. Spore poruszenie nastąpiło, gdy omawiano prawo dzieci do życia bez przemocy. Dzieci zadały tutaj mnóstwo pytań. Na przykład: Kuba – Czy zawsze muszę ustępować młodszemu bratu i czy on mnie może bić? Kacper – Czy karny jeżyk to też przemoc? Paulinka – Czy rodzice mogą nas karać? Pani Dorota rzeczowo odpowiedziała na każde pytanie w satysfakcjonujący dla dzieci sposób. Na koniec spotkania wybrzmiała prośba – zachęta, skierowana do uczniów przez naszego gościa : „Bądźcie inni niż wszyscy, to będziecie interesujący. Dobrze się wyróżniajcie. Miejcie dobre pomysły, Rozwijajcie swoje talenty”. Pani Dorocie Zawadzkiej dziękujemy za spotkanie. Pójdziemy w dalsze życie ze świadomością swoich praw, pamiętając jednocześnie, że prawa dzieci są prawami wszystkich ludzi.

Uczniowie klas 1-3 PSP nr 5

Magdalena Ignasiak